
Ondernemers in en uit de (corona)schulden 2023
Tips en tools voor schuldhulpverlening bij ondernemers.
Aan bod komen onder andere:
- Ondernemers, (corona)schulden en de zorgplicht van de overheid
- Betalingsproblemen en armoede onder ondernemers: een onderschat probleem
- Vroegsignalering van financiële problemen: óók voor ondernemers!
- Paneldiscussie met onder andere Frank Loois en Ralph van Dam
- Ondernemers en belastingschulden na de coronacrisis: knelpunten & oplossingen
- Schuldhulp aan (ex-)ondernemers
- Vroegsignalering via het platform ‘Ondernemer Centraal’
- Corona, schulden en stress bij ondernemers
- Schulden saneren met de nieuwe Wet Homologatie Onderhands Akkoord (WHOA)
- Financieringsmogelijkheden voor ondernemingen in zwaar weer
Reserves verdampt en schulden opgebouwd
Het aantal ondernemers dat zich meldt voor schuldhulpverlening neemt wekelijks toe. Nog veel meer ondernemers melden zich niet, maar kampen ook met betalingsachterstanden en (belasting)schulden. Veel ondernemers zijn hard getroffen door de coronacrisis en -maatregelen. Als gevolg van lockdowns en gedwongen sluitingen zagen zij hun omzet fors teruglopen. Veel bedrijven die voor de crisis prima draaiden, hebben nu een grote belastingschuld. Ondernemers hebben zich in de schulden gestoken om hun zaak overeind te houden. Sommigen verkochten noodgedwongen hun huis of auto en hebben spaargeld of pensioen aangesproken om de eindjes aan elkaar te knopen. Met behulp van steunmaatregelen vanuit de overheid en terughoudendheid van schuldeisers om te incasseren, zijn faillissementen in eerste instantie afgewend.
Weer voldoen aan normale betaalverplichtingen en aflossen van opgebouwde schulden
Vanaf 1 oktober 2021 zijn de eerste steunmaatregelen zoals TOZO vervallen en vanaf april 2022 zijn normale betaal- en fiscale verplichtingen weer gaan lopen. Ondernemers krijgen vanaf 1 oktober 2022 vijf jaar de tijd om de belastingschuld af te lossen. Deze bedrijven (meer dan 260.000) hebben geen perspectief als ze de komende vijf of zelfs bij tien jaar alleen maar moeten aflossen. Er zijn nu al signalen dat veel ondernemers dit niet redden zonder aanvullende regelingen. Van ondernemers wordt verwacht dat zij de Belastingdienst in een plan laten zien hoe zij gaan terugbetalen. Veel ondernemers zullen hier hulp bij nodig hebben. Deze hulpvragen zullen langzaam op gang komen en lang blijven aanhouden.
Ook private schuldeisers zijn weer actiever geworden met incasseren. Grotere MKB-bedrijven laten herstel zien. Maar kleinere MKB-bedrijven en zzp’ers zullen steeds vaker in de problemen komen. En wat te denken van de schrijnende gevallen die buiten de boot van de coronasteun vielen? De persoonlijke aansprakelijkheid van veel ondernemers vergt extra aandacht en een passend hulpaanbod.
Nieuwe mogelijkheden en oplossingen
Sinds begin 2021 bieden de nieuwe Wet homologatie onderhands (WHOA) akkoord en een aanpassing van de Leidraad Invordering van de Belastingdienst nieuwe mogelijkheden om schulden van ondernemers op te lossen. Hoe loopt dit in de praktijk? De Belastingdienst staat sinds vorig jaar ook open voor minnelijke schuldregelingen voor ondernemers. Daarvoor is de Leidraad Invordering aangepast. De Belastingdienst doet bij een schuldregelingsvoorstel voor een ondernemer wel een extra toets op levensvatbaarheid. Ook wordt per 1 augustus a.s. tijdelijk afgezien van de preferente positie bij schuldregeling. En wat is er nog meer mogelijk om ondernemers te helpen?
Vroegsignalering schulden bij ondernemers
Ondernemers zijn niet gewend om hulp te vragen en de gemeente is geen logische route voor hen. Terwijl het zo belangrijk is om zo vroeg mogelijk hulp in te schakelen zodat schulden niet een enorm persoonlijk drama worden. Hoe kunnen we ondernemers, zzp’ers en flexwerkers eerder bereiken zodat ze niet met geldzorgen rond blijven lopen, maar erover praten en hulp zoeken?
Schuldhulp voor ondernemers (nog beter) toegankelijk maken
Nu is het écht de tijd om de puinhopen van de coronacrisis op te ruimen en schuldhulpverlening aan ondernemers aan te bieden. Het is aan gemeenten en schuldhulpprofessionals om deze hulp toegankelijk te maken. Hiervoor is het belangrijk dat zij goed inzicht hebben in de specifieke problematiek van (ex-)ondernemers en de financieringsmogelijkheden. Schuldhulpverlening voor ondernemers (SHVO) vraagt meer kennis dan schuldhulpverlening aan particulieren, is juridisch complexer en ook de levensvatbaarheid van de onderneming moet worden beoordeeld. Dit congres biedt hiervoor de tools en tips.
Wij organiseren deze dag in samenwerking met Zuidweg & Partners.
Marit van Bohemen
Sprekers Namens Schuldhulproute Nederland
Linda Spronck
- Bbz-consulenten en ondernemersadviseurs gemeenten
- Bewindvoerders
- Financieel adviseurs zoals accountants, administratieconsulenten, belastingadviseurs
- (Gerechts)deurwaarders en incassospecialisten
- Kamers van Koophandel
- Klantmanagers inkomen
- (Krediet)banken
- Schuldeisers (woningcorporaties, zorgverzekeraars, banken, Belastingdienst, CJIB etc.)
- Schuldhulpverlening
- Sociaal raadslieden
- Zelfstandigenloketten

Stationsweg 91
Breukelen 3621 LK
Nederland
Van der Valk Hotel Restaurant is gelegen direct naast de snelweg A2 (Utrecht - Amsterdam),
bij afslag nummer 5.
Via de Snelweg
Er is een snelle verbinding met Luchthaven Schiphol (20 minuten), Amsterdam (20 minuten), Utrecht (14 minuten), Den Haag (45 minuten) en Rotterdam (40 minuten).
De parkeerplaats biedt ruimte aan 450 auto's en is gratis.
Na afloop van de dag krijgt u van ons een uitrijkaart.
Per Trein
Ook met de trein is hotel Breukelen prima te bereiken. U neemt daarvoor een stoptrein uit de richting Amsterdam, Schiphol, Utrecht of Rotterdam en stapt uit op NS-station Breukelen. Vervolgens is het slechts 2 minuten lopen.
Deelnemerstarief
€ 445,00 excl. BTW per persoon.
€ 395,00 excl. BTW per persoon bij gelijktijdige aanmelding van twee of meer deelnemers uit een en dezelfde organisatie. U ontvangt één factuur voor alle deelnemers.
Annulering
Uitsluitend schriftelijk tot drie weken voor dato; annulering na die tijd is niet mogelijk, u kunt zich echter te allen tijde door een collega laten vervangen. Bij tijdige annulering wordt € 75,00 excl. BTW administratiekosten in rekening gebracht.